„Mamo, dlaczego jesteś smutna ?”, „Dlaczego ten Pan jest taki zły?” . Emocje towarzyszą nam cały czas, spotykamy się z nimi każdego dnia. Również w życiu każdego dziecka pojawiają się emocje, które są dla niego czasem straszne, czasem dziwne lub skomplikowane. Jak wytłumaczyć dziecku czym są emocje, jak wyglądają i jak można sobie z nimi poradzić ? Przedstawiamy Państwu listę dziesięciu książek o emocjach przeznaczonych dla tych małych, ale też i trochę większych dzieci, które w prosty i atrakcyjny sposób przybliżą im tematykę uczuć i pomogą je lepiej zrozumieć oraz nauczą jak sobie z nimi radzić.
Uczucia. W mojej głowie i w moim sercu (wyd. Zielona Sowa)
Wyjątkowa książka z pięknymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. W tej podróży towarzyszy dzieciom mały chłopiec pojawiający się na każdej stronie książki. Na każdej stronie mały chłopiec poznaje nowe uczucie i próbuje je zrozumieć. Niezwykłe ilustracje zaciekawią małego czytelnika i pomogą mu w zrozumieniu emocji, które spotyka na swojej drodze.
Opowieści o Czujątkach – ćwiczenia z empatii dla dzieci i dorosłych (wyd. Impuls)
Czy można polubić niechciane uczucia takie jak smutek, złość, wstyd, lęk ? Bohaterowie pięciu baśni, zamieszczonych w książce, mierzą się z tymi niełatwymi emocjami. Podczas swojej podróży odkrywają, że te emocje są również im potrzebne w życiu. Do każdej baśni opracowane są scenariusze zajęć, które można wykorzystać w pracy indywidualnej lub grupowej i dostosować do potrzeb dzieci. Ćwiczenia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Kolorowy potwór – książka POP UP (wyd. Mamania)
Czy potwory też mogą odczuwać emocje ? Kolorowy potwór Na pewno tak. Ojej co się stało ? Chyba poplątały mu się wszystkie emocje i sam już nie wie co czuje. Trzeba wyruszyć mu z pomocą. Ciepła i zabawna historia, pomoże dzieciom lepiej odkryć świat emocji, nauczyć się je rozpoznawać i nazywać. Książka dostępna w dwóch wersjach tradycyjnej i wersji POP UP- wersji przestrzennej.
Tomcio rozwiązuje problemy. Trudne emocje (wyd. Harmonia)
To będzie trudne lato dla Tomcia. Ciągle coś jest nie tak- pada deszcz, nie ma z kim się bawić. Jak Tomcio poradzi sobie z trudnymi emocjami, których doświadczy ? Czy ktoś mu pomoże ? Na szczęście jest mama, która pomoże zrozumieć pojawiające się emocje i się z nimi uporać. Prezentowane w książce bajki terapeutyczne pozwolą lepiej zrozumieć trudne emocje takie jak gniew, złość, smutek czy strach oraz nauczyć się z nimi radzić. Na końcu każdego opowiadania umieszczone są porady i wskazówki dla rodziców.
W moim sercu. Księga uczuć (wyd. Mamania)
Czy w małym serduszku również może kryć się tyle różnych uczuć ? Na pewno tak. Piękna, barwna książeczka w prosty sposób prezentuje pojawiające się w naszym sercu emocje. Propozycja dedykowana najmłodszym czytelnikom. Wycięte serduszko na każdej stronie książeczki stanowi dodatkową atrakcję dla dziecka i zachęci go do lektury.
Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne (wyd. Skrzat)
Czy potwory można oswoić ? Na to pytanie będą szukać odpowiedzi nasi bohaterowie Nikolina i Alek. Odkrywają, że te potwory wcale nie są takie straszne jak im się wydawało i nawet można je polubić. Zawarte opowiadania terapeutyczne podpowiedzą jak poradzić sobie z koszmarami sennymi, pierwszym dniem w przedszkolu, pojawieniem się młodszego rodzeństwa czy poradzeniem sobie z niemiłym kolegą. Opowiadania pokazują jak przezwyciężyć nieśmiałość, dodać pewności siebie czy poradzić sobie z zazdrością o młodsze rodzeństwo. Dobre rady mamy sprawią, że już żaden potwór nie będzie taki straszny i dzieci odkryją w sobie niesamowite pokłady siły.
Byłem taki dzielny (wyd. Olesiejuk)
To seria książeczek, które w przystępny sposób podpowiadają najmłodszym dzieciom, jak się zachować w codziennych sytuacjach, jak radzić sobie z emocjami i w jaki sposób odnosić się do otaczających dzieci osób. Propozycja dla najmłodszych czytelników pomoże im lepiej zrozumieć swoje emocje oraz podpowie jak sobie z nimi poradzić.
Narysuję to, co czuję (wyd. Nasza Księgarnia)
Czy można narysować to, co się czuje ? Wesoły, smutny, zły, zazdrosny, nieśmiały- świat dookoła jest pełen różnych uczuć. Jak sobie z nimi poradzić ? Jak je wyrazić ? Można je narysować. Pomagając bohaterom tej książki, Kici, Pieskowi i Osiołkowi, w zrozumieniu i wyrażeniu ich uczuć Każdy odkryje coś nowego i dowie się więcej o sobie i swoich uczuciach. Książka uczy również empatii, rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.
Wielka księga uczuć (wyd. Nasza Księgarnia)
Prawdziwy klasyk wśród książek o emocjach. Książka składa się z czterech części:
1. „Tylko bez całowania ! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” .
W pierwszej części w opowiadaniach poruszane są tematy- wstydu, tęsknoty,
zazdrości, gniewu, nudy, wstrętu, nudy, radości i poczucia krzywdy.
2. „Kocha, lubi, szanuje….czyli jeszcze o uczuciach”. W tej części poruszane są
tematy nienawiści, miłości, smutku, pogardy, strachu, szczęścia i poczucia winy.
3. „Horror czyli skąd się biorą dzieci”. Opowiadanie w przystępny sposób wyjaśnia skąd się biorą dzieci i jak to się dzieje, że mamy rodzeństwo.
4. „Drużyna Pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych uczuciach”. W ostatniej części dzieci zapoznają się z uczuciami szacunku, odwagi, współczucia, wytrwałości, uczciwości i sprawiedliwości.
Zbiór historii opowiada o nauczycielce i dzieciach w przedszkolu, których
spotyka mnóstwo niezapomnianych przygód. Na końcu każdego rozdziału
znajdują się rady dla rodziców i dzieci, które ułatwią podjęcie rozmowy na
trudne tematy.
Tymon i emocje (wyd. Harmonia)
Tymon znowu wpakował się w kłopoty i jest bardzo zły. Nie rozumie dlaczego tak się stało. Ach te emocje są takie skomplikowane, jak sobie z nimi poradzić ? Kolejna seria o Tymonie, tym razem Tymon poznaje nowe emocje – złość, smutek, odrazę, wstyd i strach i próbuje je zrozumieć. Każda z emocji została podzielona na kategorie związane z różnymi sytuacjami dnia codziennego. Pod każdym opowiadaniem znajdują się pytania dotyczące zrozumienia historyjki oraz samej sytuacji. Dodatkowo umieszczone są ćwiczenia polegające na rozpoznaniu emocji, znalezieniu jej przyczyny oraz wymyśleniu sposobów adekwatnego poradzenia sobie z tą emocją. Historyjki społeczne dedykowane są do pracy z osobami ze spektrum autyzmu, zaburzeniami zachowania oraz z trudnościami emocjonalnymi.
[…] Kliknij tutaj […]