Książki oswajające uczucia – lęk

„Strach ma wielkie oczy”- któż z nas nie zna tego powiedzenia. Lęk to naturalny stan emocjonalny, który towarzyszy nam w życiu codziennym. Stanowi normalną reakcję w odpowiedzi na stresującą nas sytuację. Co jednak zrobić kiedy tego lęku jest za dużo ? Jak pomóc swojemu dziecku w przezwyciężeniu lęku lub jego złagodzeniu? Powyższe pytania często stawiają sobie rodzice małych dzieci, które wkraczają w nowe etapy swojego życia np. rozpoczynając naukę w szkole lub w sytuacjach dnia codziennego – nocne koszmary. Poniżej przedstawiamy zestaw 10 książek poruszających tematykę lęku. Pierwsze 7 pozycji odnosi się do dzieci, ostatnie 3 skierowane są do nastolatków i osób dorosłych.

Seria Kraina Uważności. Wilczek Leon. Odwaga i uważność (wyd. Poznańskie)

Pierwsza pozycja opowiada o przygodach Wilczka Leona, który pomaga dzieciom w oswojeniu lęków w codziennych sytuacjach. Podpowiada również różne strategie radzenia sobie ze strachem. Udowadnia, że strach jest czymś naturalnym i nie musimy się go wstydzić.

Joasia i wilk (wyd. GWP)

Joasia i wilk to propozycja dla rodziców, których dzieci miewają nocne koszmary. Książka opowiada historię dziewczynki, której każdej nocy śni się wielki, czarny wilk, przed którym musi uciekać. Rozmawia o tym z rodzicami i wspólnie opracowują plan działania i pomagają się zmierzyć dziewczynce z lękiem. Książka podpowiada jak wesprzeć dziecko w tej trudnej dla niego sytuacji.

10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem (wyd. Laurum)

10 minut uważności stanowi idealny poradnik dla rodziców i nauczycieli, prezentujący techniki i metody skutecznie redukujące zbyt duży poziom stresu i pozwalające poradzić sobie z negatywnymi emocjami u dzieci. Program pomaga również w wyciszeniu się dziecka, poprawie koncentracji oraz rozwijaniu empatii i współczucia. Sprawi, że dziecko będzie czerpało większą satysfakcję ze swoich działań. W książce zaprezentowano program MindUP, który odniósł sukces na całym świecie i jest realizowany przez wiele placówek edukacyjnych.

Seria Królik Henio. Ja nie chcę do przedszkola (wyd. Dwie siostry)

Zbliża się ważny moment dla króliczka- pierwszy dzień w przedszkolu. Rodzice próbują wysłać zajączka do przedszkola, jednak on się bardzo boi. Zabawna lektura, która udowadnia, że nie trzeba się bać przedszkola i może to być czas dobrej zabawy i poznania nowych kolegów. Książka w lekki sposób opisuje pierwsze spotkanie z przedszkolem oraz sytuacje, które tam się wydarzyły. Książka spodoba się najmłodszym czytelnikom.

Wiersze, że aż strach! (wyd. Media Rodzina)

Potwory nie muszą być takie straszne. Z takim przekonaniem wyszła autorka powyższej książki, prezentując nam serię wierszy przedstawiające potwory w nowej, zabawnej aranżacji. Możemy spotkać tu COŚ STRASZNEGO z ulicy Batorego, Diabły z Diabelskiego Młyna czy Ducha z ponurego zamku. Wszystkie potwory pokazane są z dużą dawką humoru. Ciekawe, kolorowe ilustracje oraz opisy w formie wiersza pozwalają oswoić potwory.

Mamo, boję się szkoły (wyd. WAM)

Główny bohater - Mateusz nie lubi chodzić do szkoły. Ma trudności ze zrozumieniem poleceń nauczycielki, koledzy się z niego śmieją i czuje się samotny. Chęć zdobycia akceptacji kolegów i odnalezienia swojego miejsca w klasie, a także poczucie niesprawiedliwego traktowania przez nauczycielkę stanowią poważne problemy, z którymi borykają się uczniowie zaczynający swą przygodę w szkole. Podczas opowiadania dowiadujemy się jak można sobie poradzić z niechęcią przed pójściem do szkoły.

Lęk u dzieci (wyd. UJ)

W książce przedstawione są adaptacje profesjonalnych programów terapeutycznych. Autorzy książki prezentują sposoby reagowania na ataki paniki u dziecka, rozwijania kompetencji społecznych, oswajania z trudnymi sytuacjami. Książka stanowi gotowy program, który rodzice mogą realizować w domu. Przykłady, porady i praktyczne zadania pozwolą efektywniej poradzić sobie z lękiem u dzieci.

Lęk i fobie nastolatków (wyd. GWP)

Badania naukowe potwierdzają fakt, że napady lęku i paniki często mają swój początek w okresie dorastania. Zaburzeniom lękowym towarzyszą objawy somatyczne np. kołatanie serca, pocenie się, drżenie ciała, mdłości, bóle brzucha. Jeśli twoje dziecko skarży się często na powyższe dolegliwości, warto się temu bliżej przyjrzeć. Autorzy książki zapoznają nas z podstawową wiedzą na temat lęku oraz proponują narzędzia diagnostyczne, dzięki którym w łatwy sposób możemy rozpoznać ten problem.

Poznajemy uczucia (wyd. Harmonia)

Lęk stanowi nieodłączny element w życiu osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera Jak sobie z nim skutecznie poradzić? W tej książce autor prezentuje program poznawczo-behawioralnej terapii lęku dla osób z Zespołem Aspergera. Program można stosować do pracy w małych grupach lub indywidualnie. Prosto i czytelnie przedstawione zestawy ćwiczeń i ich opisów sprawiają, że program może być powszechnie stosowany przez nauczycieli, terapeutów i rodziców.

Wolni od lęku (wyd. WiR Partner)

Ostatnia propozycja jest skierowana głównie do osób dorosłych, którym towarzyszący lęk utrudnia funkcjonowanie społeczne i emocjonalne na wielu płaszczyznach życia osobistego. W książce prezentowane są sposoby radzenia sobie w sytuacjach związanych z podróżą samolotem, przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach czy przemawianiem. Przedstawione techniki terapeutyczne pozwalają uporać się z mało komfortową sytuacją i dają trwałe efekty.

Przegląd książek przygotowała

mgr Patrycja Kolec – pedagog specjalny

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *