Pomysł na zabawę: rosnące farby

Jest sobota, mieliście wspaniały plan na wycieczkę, dzieci po przebudzeniu pytają, kiedy jedziecie, a tu zaczęło padać… Rozczarowanie jest ogromne, a niedziela nie zapowiada się lepiej. Może jakiś eksperyment? Eh nie mam tych wszystkich składników, a do sklepu szkoda czasu. Hmm co by tu zrobić?

Może rosnące farby? Świetnie sprawdzą się w ponury poranek, są świetnym sposobem na nudę i dzieci je pokochają. Przepis na rosnące farby jest dziecinnie prosty, a i składniki każdy powinien mieć w domu.

Do wykonania potrzebujemy sól, mąkę i wodę, plastikowe miseczki lub talerzyki, łyżeczki i farby.

Na początku łączymy wszystkie sypkie składniki (mąka, sól, woda) w proporcjach 1:1:1 i mieszamy je ze sobą w jednej misce.

Następnie przelewamy powstałą masę do każdej miseczki lub talerzyka i dodajemy trochę farby, tak aby powstały nam różne kolory np. żółty, zielony, czerwony, niebieski, i mieszamy.

Gdy mamy już gotowe farby, nakładamy je na kartkę. Nakładamy grube warstwy farby najlepiej małymi łyżeczkami dla lepszego efektu.

Do stworzenia pracy najlepiej użyć bloku technicznego, który ma twardsze strony.

Prace możemy zrobić w dwóch wersjach: mniejszej/ekspresowej – używamy połowę kartki z bloku technicznego i podkładamy pod nią talerzyk, a po skończonej pracy wypiekamy ją w mikrofalówce – lub większej, w której używamy całych kartek z bloku i wypiekamy w piekarniku.

opracowała mgr Patrycja Kolec
– pedagog specjalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *