Książki dla dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat

1. OPOWIEM CI, MAMO, CO JEŹDZI NA DWÓCH KOŁACH

Jest to bardzo ciekawa propozycja czytelnicza dla małych miłośników wszystkich pojazdów, które poruszają się na dwóch kółkach. W książce ćwiczymy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania oraz pobudzamy zainteresowanie światem przez dziecko. W serii „Opowiem Ci mamo, co robią np. auta lub koty” znajdziemy również inne ciekawe propozycje dla sympatyków pojazdów i zwierząt.

2. KICIA KOCIA

Kicia Kocia to główna bohaterka serii książek o tej samej nazwie. "Kicia Kocia" zyskała popularność dzięki naukom, jakie przekazuje główna bohaterka wraz ze swoimi przyjaciółmi. Uczy się, jak funkcjonować w świecie. Przygody Koci uczą dzieci np., jak gotować lub zachowywać się w różnych życiowych sytuacjach. Dzięki nim poznają również pracę policjantów czy strażaków. „Kicia Kocia” to najchętniej kupowana seria książek dla dzieci. Maluchy kochają przygody kotki, a rodzice lubią je czytać swoim pociechom. Wszystkie tytuły zawierają wyraziste, kolorowe ilustracje.

3. PUCIO

"Pucio" to seria tytułów logopedycznych stworzona przez Martę Galewską-Kustrę. Wszystkie części zostały dostosowane do poszczególnych etapów rozwoju dziecka i zawierają cenne wskazówki dla rodziców, które ułatwiają wspólną naukę. Głównym bohaterem cyklu jest kilkuletni Pucio oraz jego rodzina. Na poszczególnych stronach śledzimy losy postaci, przy okazji wykonując różne zadania, których celem jest poznanie nowych słów i usprawnienie aparatu mowy. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej odpowiednia będzie część przygód Pucia o tytule „Pucio umie opowiadać”, „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków” oraz „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zadania”.

4. ŻÓŁW FRANKLIN

Franklin to zabawny przyjaciel i bohater książeczek dla najmłodszych. Ułatwia zrozumienie wielu trudnych spraw, z którymi dzieci często sobie nie radzą. Pomocny Franklin podpowie, kiedy wypada powiedzieć przepraszam oraz jak przygotować się do pierwszego dnia szkoły. Żółw będzie z niecierpliwością oczekiwał przyjęcia swojej małej siostrzyczki oraz pierwszy raz zanocuje pod namiotem. Każdy tom z serii dotyczy jednego tematu. Często będą to trudne sprawy, z którymi przychodzi się zmierzyć kilkulatkowi. Autorka serii książeczek postarała się, by opowiadania były dopasowane do rozwoju dzieci wkraczających w świat literatury. Proste zdania, duże litery oraz kolorowe obrazki ułatwiają zrozumienie treści oraz wyciągnięcie stosownych wniosków. Opowiadania są pouczające i zabawne.

5. ROK W PRZEDSZKOLU

„Rok w Przedszkolu” to duża książka kartonowa, która porusza temat funkcjonowania przedszkola. Podobnie jak pozostałe części została podzielona na okresy czasu. W książce głównymi bohaterami są przede wszystkim dzieci, które chodzą do „Słonecznego Przedszkola” oraz ich Pani wychowawczyni. Bohaterowie lubią robić różne rzeczy, bawić się oraz mają ciekawe pasje. Mały czytelnik może utożsamić się z wieloma postaciami występującymi w książce. Serie tych książek jest wyjątkowa dzięki temu, że można ją czytać oraz oglądać na wiele sposobów. To wspaniała pozycja czytelnicza dla dzieci, które umieją już opowiadać, a nie potrafią czytać. Mogą samodzielnie wymyślać różne historie. Jest to polecana książka dla wszystkich maluchów, które rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem, ponieważ dzięki niej dzieci przekonają się, że czas spędzany w przedszkolu może być bardzo atrakcyjny.

6. MAMOKO

Seria „Mamoko” to pomysłowa książka obrazkowa. Każda rozkładówka to bajecznie narysowana panorama fragmentu tytułowego miasteczka. Razem tworzą obraz jednego dnia z życia Mamoko i jego sympatycznych mieszkańców. Uważne dziecięce oko odnajdzie tu kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą rysunków. Pełne najrozmaitszych szczegółów ilustracje można oglądać godzinami, śledząc przygody poszczególnych bohaterów, oglądając zakamarki miasteczka i wyszukując ukryte przedmioty. Miasteczko Mamoko to prawdziwa obrazkowa uczta znakomicie rozwijająca dziecięcą spostrzegawczość.

7. NA ULICY CZEREŚNIOWEJ

Ta seria niezwykłych książek podbiła serca najmłodszych czytelników z całego świata. Wszystko dlatego, że na ulicy Czereśniowej nigdy nie jest nudno. Autorka stworzyła fantastyczną serię obrazkowych książek dla dzieci. W żadnej nie pada ani jedno słowo, a mimo to opowiadają wciągające historie mieszkańców Czereśniowej. Książki dla dzieci, które zachęcają do samodzielnego opowiadania, rozwijają wyobraźnię i spostrzegawczość. Cały sekret tkwi w tym, że to mały czytelnik wybiera sobie dowolnego bohatera z ilustracji i po kolei relacjonuje, co się z nim dzieje na każdej kolejnej stronie: co robi, gdzie się znajduje oraz dokąd idzie.

8. MAŁY CHŁOPIEC

Seria „Mały chłopiec” to cykl książeczek dla najmłodszych dzieci. Autorki zdecydowały się skupić swoje zainteresowanie na przedmiotach, pojazdach, wydarzeniach, które mogą wzbudzić zainteresowanie każdego małego chłopca. Wszystkie książeczki z serii "Mały Chłopiec" przygotowywane są w niewielkim formacie, wygodnym do trzymania w niewielkich dłoniach dziecka. Każda posiada również miejsce na wklejenie fotografii dziecka. Dzięki książeczkom z tej serii dziecko pozna między innymi traktor, koparkę, karetkę, radiowóz, wóz strażacki, betoniarkę, rowerek, dźwig, śmieciarkę, samolot gaśniczy, samochód kempingowy, helikopter, taksówkę, skuter czy łódkę. Każdy kilkuletni chłopiec na pewno będzie zachwycony, gdy tego typu książeczki będą znajdować się w jego kolekcji i chętnie będzie po nie sięgał.

9. BASIA

Seria książeczek „Basia” to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dzieci przedszkolnych. Przygody rezolutnej Basi i jej dowcip pomagają najmłodszym zrozumieć świat i pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych. Seria „Basia” to świetna, współczesna literatura dziecięca, dowcipnie zilustrowana, w nowoczesnej oprawie graficznej. Wyjątkowość tej serii polega na tym, że przedstawia ona realny świat, w którym żyje współczesna rodzina. Basia jak każde dziecko ma mnóstwo pomysłów, jest twórcza, kreatywna, wesoła ale potrafi się złościć, nie lubi sprzątać, marzy o własnym zwierzątku, bywa zazdrosna o młodsze rodzeństwo.

10. AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA

„Akademia mądrego dziecka” to cykl książeczek edukacyjnych dla dzieci wydawnictwa Egmont. Seria zawiera książeczki nie tylko do wspólnego czytania, ale także kolorowanki. Książeczki są bardzo kolorowe, zachęcające do poznawania i odkrywania otaczającego nas świata. Dzięki nim maluchy uczą się kolorów, kształtów, zawodów, przyrody czy emocji. Rozwijają umiejętności manualne i koordynację wzrokowo - ruchową. Książeczki doskonale przygotowują do nauki pisania, czytania i liczenia. Pobudzają wyobraźnię małego dziecka. Każda książeczka to nowi, przyjaźni bohaterowie, nowe przygody i nowe niespodzianki. Ta seria to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców, pozwalająca zacieśniać więzi, ucząca współpracy.

Opracowała mgr Karina Herian
– neurologopeda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *