Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w czasie pandemii?

Dla wielu z nas obecna sytuacja, w której niezbędne jest społeczne dystansowanie się nie jest zwyczajna, bezpieczna, przewidywalna. Zupełnie normalną reakcją organizmu jest niepokój. Jeśli i Ty czujesz bezsilność i napięcie, przeczytaj poniższe wskazówki. 

 

Pozwól sobie na odczuwanie lęku, stresu, niepokoju

to zupełnie normalne emocje. Następnie zastanów się co tak naprawdę Cię stresuje i niepokoi, pozwoli to lepiej zrozumieć swoje uczucia. Już sama świadomość swojego stanu często powoduje zmniejszenie intensywności przeżywanych emocji. Przypomnij sobie również co Cię uspokaja i koi i z czego możesz skorzystać w tej sytuacji.

Zaakceptuj niepewność i brak kontroli nad sytuacją. 

Na wiele rzeczy, które się teraz dzieją nie masz wpływu. Postaraj się znaleźć rzeczy, które możesz kontrolować. 

Planuj swój dzień oraz utrzymuj codzienną rutynę

Stała struktura dnia jest kluczem do rozwijania odporności psychicznej. Dla ułatwienia możesz robić listy zadań do wykonania. Takie planowanie, pomimo wolnego czasu, ułatwi Ci znalezienie tych rzeczy, nad którymi masz kontrolę.  

Postaraj się spać odpowiednią ilość godzin.

Aktywność fizyczna.

Jeśli lubisz i masz możliwość to pewien czas poświęcaj również na aktywność fizyczną. Ruch poprawia humor, pomaga nam być tu i teraz oraz przywraca świadomość ciała. 

Wyznacz granice na korzystanie z mediów

Bądź uważny i krytyczny wobec wiadomości, które śledzisz oraz  zaplanuj czas, który poświęcasz na zapoznawanie się z informacjami
z mediów.

Dbaj o swoje relacje

Naturalnym jest, że w przypadku, gdy ani rodzice, ani dzieci nie wychodzą 
z domu i są skazani na dzielenie wspólnej przestrzeni całymi dniami pojawia się więcej napięć i kłótni. W tym momencie pomocny może być plan dnia. Warto uwzględnić w nim czas dla samego siebie jak i czas spędzany wspólnie. Warto zastanowić się nad wspólnym spędzaniem czasu 
i zaplanować go: w której części dnia to będzie i co będziecie robić. Można wspólnie obejrzeć film, grać w gry, robić porządki. Postaraj się również dzwonić do swojej rodziny i przyjaciół, rozmawiaj z nimi na Skype. Spróbuj ich rozumieć
i wspierać.

Spróbuj poczuć wdzięczność

Przypomnij sobie o wszystkim co masz i za co możesz teraz czuć się wdzięczny (o swoich bliskich, o ciepłym łóżku, o bezpiecznych
czterech ścianach, o tym, że umiesz czytać i pisać…). Badania dowodzą, że ludzie wdzięczni
 są mniej zestresowani, mają lepsze relacje z innymi, są pogodniejsi, lepiej radzą sobie z codziennością, mniej skupiają na drobiazgach, a dzięki świadomej praktyce lepiej widzą jak naprawdę wygląda ich życie i szybciej wychodzą z dołka.

 

Spróbuj wspierać innych i dzielić się z nimi swoim czasem, miłym słowem, czy życzliwym gestem. Dawanie wsparcia innym to najlepsza metoda na odzyskanie kontaktu z własnymi zasobami.

Zapraszamy też do lektury poradnika w formie PDF

Poradnik przygotowała psycholog mgr Olga Tarnawczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *