Gry wspierające rozwój językowy dzieci w wieku przedszkolnym

Wiek przedszkolny to okres w życiu dziecka gdy zachodzi bardzo intensywny rozwój wielu obszarów funkcjonowania. Również w rozwoju językowym wiele się dzieje. Porównanie mowy dziecka trzyletniego z sześcioletnim pokazuje, jak szybkie są to zmiany. 

Czasem bywa tak, że dziecko potrzebuje wsparcia w prawidłowym kształtowaniu funkcji językowych. Z pomocą przychodzą wtedy gry wspierające rozwój językowy. Dzieci, które robią postęp w swoich kompetencjach językowych zazwyczaj lubią takie gry, ponieważ mogą w niej wykorzystywać swoją nową wiedzę:) 

 

Trudne słowa

Gra logopedyczna „TRUDNE SŁOWA” rozwija mowę dziecka w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Podczas gry uczestnicy ćwiczą różnicowanie głosek, pamięć wzrokową, słuchową, koncentrację, uwagę oraz spostrzegawczość. Dodatkowo podczas gry dzieci utrwalają poprawną wymowę głoski „r” w układach opozycyjnych z głoskami „l” i „j”. Grę można wykorzystać do zabawy w domu z rodzicami, w szkole, w pracy terapeutycznej z logopedą. Pomoc edukacyjna jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5+ oraz dla maksymalnie 4 graczy. 

W trakcie gry uczestnik otwiera 2 klapki plastikowej tablicy oraz wyraźnie wymawia nazwy odkrytych obrazków. Istotne jest, aby gracz wymówił je prawidłowo. Punkty zdobywa się za odnalezienie par obrazków oraz prawidłową wymowę. Gra kończy się w momencie, kiedy wszystkie klapki będą otwarte. Dostępna jest również wersja gry „TRUDNE SŁOWA CZ. 1”. 

Szlaczki i rymy

„SZLACZKI I RYTMY” to zestaw do ćwiczeń logicznych, kreatywnych zabaw oraz wspólnej gry. W skład zestawu wchodzą 4 dwustronne plansze oraz 108 dwustronnych kafelków zawierających 24 różne 9-elementowe komplety. Pierwsza strona plansz zawiera propozycje rytmicznych szlaczków. W trakcie gry należy dokończyć na planszy szlaczki według wzoru. Zabawa może być bardziej kreatywna: układanie szlaczków według własnego pomysłu. Możliwości są nieograniczone: można tworzyć sekwencje powtarzających się 2, 3, 4 lub wielu elementów, układając długie wzory na stole lub podłodze. Druga strona plansz zawiera propozycje rytmów. 

Zadaniem gracza jest odnalezienie algorytmu i odtworzenie poprawnego ciągu obrazków na stole. Ćwiczenia wyrabiają spostrzegawczość i zdolności przyporządkowania liniowego, zachęcają do kreatywności oraz logicznego myślenia. Ponadto, w trakcie gry, stymulujemy lewą półkulę mózgową odpowiedzialną za rozwój języka. Pomoc edukacyjna jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4+ oraz dla maksymalnie 8 graczy.

Sylaby do zabawy

„SYLABY DO ZABAWY” to bardzo ciekawa gra kształcąca słuch fonemowy (umiejętność analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów) oraz koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową. Są to umiejętności niezwykle ważne w nauce czytania i pisania. Ponadto w trakcie  gry zawodnicy uczą się przestrzegania ustalonych zasad. Gra ta stanowi świetną pomoc w procesie terapeutycznym dla logopedów, pedagogów i terapeutów. Także rodzice, uczestnicząc w grze, będą mogli wspomóc dzieci w nauce poprawnego mówienia i pisania. W instrukcji, dołączonej do opakowania, można zapoznać się z dwoma wariantami gry oraz zapoznać się z listą wyrazów podzielonych na sylaby. Pomoc edukacyjna jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5+ oraz dla maksymalnie 5 graczy.

Przegląd książek przygotowała

mgr Karina Herian – logopeda

Zobacz również przegląd książeczek stymulujących rozwój mowy - noworodki i niemowlęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *