Książki stymulujące rozwój mowy – dzieci do 3. roku życia

Gdy dziecko posmakuje swojego pierwszego urodzinowego tortu, zaczyna się, tak naprawdę, przygoda z poznawaniem i eksplorowaniem otoczenia przez niego. To czas, kiedy raczkowanie to sprinterska dyscyplina olimpijska, tuż przed meblową wspinaczką na czas. Wtedy też plan dnia Rodziców wypełniony jest pomocą w aktywnościach  ruchowych i często nauką szybkiego reagowania w sytuacjach chęci poznania przez dziecko najcudowniejszego przedmiotu, jaki w tym momencie zobaczy, a będzie to np. kontakt w ścianie :). To też początek nauki zasad, których dziecko powinno przestrzegać, oraz wdrażanie w tajniki radzenia sobie z własnymi emocjami. I teraz pojawia się pytanie: czy Twoje dziecko, które chłonie wszystkimi zmysłami piękno otaczającego go świata i ma tyle możliwości doświadczania, potrzebuje książek?

TAK, bo książka daje mu chwilę skupienia i wyciszenia,

TAK, bo to Ty, jako Rodzic, stymulujesz jego prawidłowy rozwój w kontakcie z książką,

TAK, bo nie wszystkiego uczy się z własnego doświadczenia.

Dlatego wybierane książki w tym czasie powinny uczyć, bawić, zaskakiwać i zapraszać do interakcji na linii dziecko – książka – rodzic.

1. NA FARMIE (wyd. Egmont)

Książka, która w swoje strony wbudowane ma przezroczyste okienka w kształcie koła, mające charakter lupy. Wraz z czytaną książką widać przez nie kolejne elementy, które po zamknięciu tworzą spójny obrazek. Jest to świetna propozycja zarówno do naśladowania różnych głosów zwierząt, jak i ćwiczenia spostrzegawczości poprzez szukanie poszczególnych elementów.

2. CHODŹ ZE MNĄ. NA WSI (wyd. Wilga)

Jest to książka, która na kolejnych stronach podejmuje próbę współpracy z dzieckiem. Proponowane zadania zachęcają do słuchania i szukania rozwiązań. Co więcej, poprzez wyznaczone trasy, które dziecko przechodzi paluszkiem po śladzie, jest to dobra propozycja do ćwiczenia koordynacji oko-ręka.

3. MOJA PIERWSZA KSIĄŻECZKA UKŁADANKA- ZWIERZĘTA NA WSI (wyd. Yoyo Books)

Książeczka do układania ma ruchome elementy, które przesuwają się w ograniczonym zakresie, dlatego dziecko w sposób szybki i łatwy może stworzyć obrazek. Oprócz tego, że daje to poczucie sukcesu i sprawczości, jest dużą frajdą dla malucha mogącego później nazwać stworzone przez siebie dzieło.

4. PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA (wyd. Nasza Księgarnia)

Kolejna część przygód uroczego chłopca o imieniu Pucio skoncentrowana jest na stymulowaniu
do wypowiadania pierwszych słów charakterystycznych dla dziecka w 2 roku życia. Zachęca także do samodzielnego działania poprzez własne doświadczenie (określenie czynności, nazywanie przedmiotów i emocji).

Dwulatek nie tylko wie czego chce, a czego nie, ale też uczy się rozumieć napotykane sytuacje i towarzyszące im emocje. Ponieważ rozmowa nie zawsze jest skuteczna, Rodzic musi mieć „pod ręką” inne rozwiązania. I dlaczego to nie mogłaby być np. książka, w której zaczynamy szukać odpowiedzi na zastaną sytuację. Wyobraźmy sobie taką: Twój dwulatek dostał na urodziny nową, piękną parę kaloszy. Tak bardzo spodobał mu się ten prezent, że postanowił w nich spać, a Ty nie możesz się na to zgodzić, bo gumowe buty i ciepła kołderka to niezbyt dobrana para. Proponujesz, żeby w jego ulubionej książce poszukał śpiących postaci i ich nóg, zastanawiając się, co mają na nich ubrane? No właśnie, sytuacja opanowana!

Także w tym czasie Twoje dziecko powinno mówić, nazywać, powtarzać i posługiwać się dwuelementowymi zdaniami, bo ma już do tego możliwości z tak bogatym zasobem słownictwa. Dlatego powinniśmy wybierać takie książki, które nie tylko zachęcają do interakcji, ale też tłumaczą i identyfikują się z sytuacją dziecka. To dobry czas również na rymowane wierszyki, które czytane będą we współpracy z dzieckiem dokańczającym zaczętą frazę przez rodzica.

5. NIE PŁACZ, KRÓLICZKU (wyd. Dwie siostry)

To książeczka, która w sposób bardzo przystępny i prosty oswaja dziecko z napotykanymi problemami. Włącza je również to wspólnego działania, przez co dziecko samo staje się bohaterem książki. Jej mały format i tekturowe strony dobrze wpasują się w rączkę malucha,
który przewracając strony wykonuje określone zadania.

6. KLASYKA POLSKA (wyd. Wilga)

Najpiękniejsze wiersze i wierszyki, które zna każdy z nas. Czytane, kształtują słuchową percepcję dziecka i oswajają z rymowanymi słowami. Jest to dobry trening uwagi słuchowej dla malucha, którego można włączyć w czytany tekst zawieszając głos w pewnych momentach, tak, żeby samo mogło dopowiedzieć.

7. WYDAJE MI SIĘ, ŻE WIDZIAŁEM… NIEDŹWIEDZIA!
(wyd. Mamania)

Książeczka, która zmusza czytelnika do poszukiwania tytułowego bohatera. Rozwija spostrzegawczość i małą motorykę, ponieważ dziecko za pomocą ruchomych elementów sprawdza różne możliwości i miejsca schowania się niedźwiedzia. Stymuluje do opisywania
i opowiadania, a także do wydawania własnych opinii.

8. MYSIA NA PLACU ZABAW (wyd. Dwie siostry)

Książeczka z ruchomymi elementami dla dzieci, które mają dobrą koordynację ręki, ponieważ łapki do ciągnięcia są papierowe i szybko mogą ulec zniszczeniu. Jest to propozycja,
która systematyzuje zasób czasowników w mowie dziecka, ponieważ jej forma utrzymana jest
w zakresie czynności wykonywanych przez myszkę.

9. KSIĄŻECZKA ROZKŁADANKA (wyd. Wilga)

Książeczka – niespodzianka. Po otworzeniu kolejnych stron pojawiają się rozkładane elementy, które mogą dawać dużo radości Twojemu dziecku. Poprzez poruszanie książką w odpowiedni sposób możemy otwierać paszczę krokodyla lub machać skrzydełkami papugi, dlatego to dobra propozycja do możliwości planowania ruchów rąk przez dziecko.

10. KOLOROWY POTWÓR (wyd. Mamania)

Książka o emocjach. Jest to prosta i zabawna historia, która wprowadza dziecko w świat uczuć. Piękna graficzna struktura zachwyci każdego, a potwór pomoże nauczyć rozpoznawania
i nazywania emocji. Jest to książka do wspólnego czytania z Rodzicem, który będzie opowiadał
i tłumaczył, dlaczego potwór tak się zachowuje.

Przegląd książek przygotowała

mgr Joanna Biela – neurologopedka

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *